Як правильно посадити ожину

Як правильно посадити ожину

Правильна посадка – це запорука гарної приживлюваності та росту саджанців ожини, і відповідно, майбутнього урожаю.

І традиційно, розділимо процес посадки ожини на такі етапи:
1. Вибір місця
2. Підготовка ділянки
3. Вибір схеми посадки
4. Підготовка саджанця
5. Власне посадка
6. Післяпосадкові роботи

Вибір місця. Для ожини підійдуть місця на рівних ділянках або навіть на не дуже крутих схилах (окрім холодних північних і східних), що гарно прогріваються та які мають захист від холодних вітрів. Небажано висаджувати ожину у низині, оскільки на ній може застоюватися холодне повітря і волога. Наслідком посадки у таких місцях може стати повільний ріст, підмерзання, пошкодження урожаю. Ожина не надто вибаглива до ґрунту, але ідеальним варіантом будуть легкі, родючі та гарно дреновані. Ожина краще переносить засуху, ніж малина, оскільки має більш глибоке розташування коріння, але найкраще плодоносить на достатньо зволожених ґрунтах, при цьому потребуючи гарного дренажу, тому що надмірне зволоження чи застій води може призвести до хвороб та загибелі рослин. Варто також взяти до уваги глибину залягання поверхневих ґрунтових вод – вона має бути не менше 1,5м від поверхні землі. Оптимальний рівень pH ґрунту для ожини – близько 6. У домашніх умовах можна визначити кислотність за допомогою побутових індикаторів кислотності ґрунту, які продаються у садових центрах та інших спеціалізованих магазинах.
Підготовка ділянки для висаджування ожини складається із знищення бур’янів, особливо багаторічних (осот, пирій, берізка). При невеликих насадженнях ожини бажано не застосовувати гербіциди, а застосовувати механічний спосіб боротьби із бур’янами (перекопування, прополка). Також рекомендується скопати обрану ділянку на глибину близько 30см, попередньо розкидавши перегній (компост) по поверхні, але за бажання можна вносити органічні добрива безпосередньо у посадкові ямки. Перекопування верхнього шару ґрунту дуже важливе для ожини, оскільки більш глибоке розташування її коріння потребує кращого повітропроникнення від приповерхневого шару землі.

При виборі правильної схеми посадки варто пам’ятати, що ожину можна вирощувати кущовим і рядковим способом.
При використанні кущового способу кожна рослина висаджується на відстані 1,8-2м одна від одної. Для дуже високопродуктивних та сильнорослих сортів цю відстань можна збільшити до 2,5м. Недоліком такого способу розміщення рослин є менш раціональне використання земельної ділянки у порівнянні із рядковим. А перевагою – менша конкуренція рослин, кращий доступ світла і повітря, що позитивно впливає на кількість та якість урожаю.
Якщо використовується рядковий спосіб посадки саджанців, то відстань між рослинами у ряду складає 1-1,5м, а у міжрядді – 2-2,5м. За дуже обмеженої площі можна скоротити відстань у рядку до 0,8м, але потрібно пам’ятати про менш зручний збір урожаю, більшу конкуренцію між рослинами та більшу ймовірність виникнення та поширення захворювань в умовах недостатнього доступу світла та повітря. Перевагою даного способу є компактність розміщення, зручність у догляді та зборі врожаю, менші затрати праці під час спорудження шпалери.

Підготовка саджанця до посадки. Куплені саджанці бажано висадити у найкоротші терміни. Якщо ж у наступних кілька днів після придбання у Вас не буде змоги це зробити, то необхідно покласти їх у прохолодне і темне місце. Перед висаджуванням саджанці потрібно витягнути з поліетиленової зовнішньої упаковки, а потім обережно розмотати чорну стрейчеву плівку. Після цього необхідно замочити кореневу систему саджанців у воді або стимуляторі коренеутворення на 2-3 години.

Для посадки ожини викопайте ямку розміром 40х40см і 40-50см завглибшки. Такі розміри необхідні для кращого росту та розвитку кореневої системи, яка у ожини досить потужна. На дно ямки потрібно насипати компосту (перегною) і змішати його із землею, поверх насипати шар ґрунту задля уникнення прямого контакту кореневої системи із добривом. Помістіть саджанець у ямку і поступово засипайте землею, обережно ущільнюючи кожен шар. Ожина – вологолюбна рослина, тому необхідно під час висадки гарно зволожити ґрунт, але не заливати. На одну рослину під час посадки потрібно використати до 5л води (в залежності від поточної вологості ґрунту). Варто поливати саджанець між шарами землі, чекати поки вода повністю вбереться землею, а потім засипати наступним шаром. Після висадки надземну частину саджанця ожини зрізають секатором, залишаючи дві-три бруньки. Обрізка стимулює прокидання і ріст сплячих бруньок на корінні із яких розвиваються молоді пагони. Важливо! Саджанці висаджують на глибину кореневої шийки. Врахуйте, що після посадки і поливу ґрунт із рослиною дещо просяде. Не можна як заглиблювати так і садити зависоко рослини. При надто низькій посадці ожина погано розвивається, уповільнюється ріст пагонів заміщення, у деяких випадках рослина може взагалі загинути. За надто високої посадки можливе підмерзання саджанців у зимовий період.

Після посадки ожини потрібно обов’язково замульчувати прикореневу зону соломою, гарно перепрівшим перегноєм, некислим торфом тощо. Це дозволить зменшити випаровування вологи із ґрунту та буде пригнічувати ріст бур’янів. Ще однією обов’язковою процедурою для ожини є спорудження шпалери (підпори), без якої насадження будуть нагадувати суцільний чагарник. Якщо у Вас велика площа насадження ожини і Ви хочете полегшити процес її поливу, то можете організувати просту систему крапельного зрошення. У цьому випадку крапельну стрічку потрібно встановити до мульчування: солома чи інший матеріал захищатиме стрічку від впливу сонячного світла та подовжить термін її придатності.

Тепер, коли Вам відомо, як правильно посадити ожину, Ви можете купити її та застосувати здобуті знання на практиці, будучи впевненим, що Ваш саджанець буде гарно розвиватися і невдовзі дасть смачні та корисні плоди!

3.86 10
← Попередня позиціяЯк правильно посадити малинуЯк правильно посадити малину Наступна позиція →Як правильно посадити трояндуЯк правильно посадити троянду